Architektura

Kościół w Dobrowodzie w całej okazałości

Pierwotnie, w 1335 roku, świątynia zostałą zbudowana jako jednonawowy budynek. Główna nawa posiada trzy przęsła, prezbiterium jest jednoprzęsłowe, węższe i niższe od nawy głównej, zamknięte ścianą prostą. Do prezbiterium, od północy, przylega zakrystia.

Wieża na planie okręgu - klatka schodowa na chór

W XVI wieku rozbudowano kościół, od strony północnej dodano kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej, która utworzyła boczną, dwuprzęsłową nawę. Od strony zachodniej, w miejsce drewnianego chóru, wykonano murowany. Dobudowano wieżyczkę na planie okręgu, która pełni rolę klatki schodowej prowadzącej na chór. W XX wieku, od strony poludniowej, dobudowano niewielką kruchtę w stylu neogotyckim.

Zewnętrzne przypory budynku

Kościół zbudowano z ciosowego kamienia wapiennego z odkrywki w sąsiednim Kikowie. Z tego samiego kamienia zrobione są portale. Sciany wewnętrzne i zewnętrzne otynkowane. Mury są wzmocnione przyporami. Ogólnie, możemy mówić o stylu późno-gotyckim, w odmianie małopolskiej prowincji.

Wejście wraz z portalem

Główne wejście do kościoła zdobi portal wykonany w kamieniu cisowym, z zamkniętym łukiem półkolistym, z gotyckim, krzyżującym się laskowaniem. W supraporcie płaskorzeźbiony herb Łodzia z infułą i pastorałem, a po bokach wazony.

Fasada kościoła

Fasada jednopolowa, zwieńczona trójkątnym szczytem z trzema, płytkimi blendami. W prawym rogu wspomniana wcześniej baszta. Dwa gzymsy, które kontynuowane są na ścianach bocznych. Od południa, wspomniana wcześniej kruchta w stylu neogotyckim. Otwór drzwiowy zakończony łukiem ostrym i zwieńczenie z blendami.

Płaskorzeźba w jednej z podpór - Chrystus niosący krzyż

Ponieważ kościół był tynkowany, na jednej ze ścian zachwały się zewnętrzne zdobienia z gotyckimi inskrypcjami. Na jednej z podpór zachowała się płasorzeźba: Chrystus niosący krzyż, współczesna powstającemu kościołowi.

Kościół pokryty jest dwuspadowym dachem, wieżyczka przykryta jest daszkiem stożkowym. Na szczycie znajduje się wieżyczka na sygnaturkę.

Działka na której stoi kościół jest otoczony kamiennym murkiem, o wysokości około jednego metra. W obrębie tego ogrodzenia, oprócz świątyni, znajduje się drewniana dzwonnica kryta gontem z XVIII wieku oraz stojąca obok figura św. Jana Nepomucena.

Model bryły kościoła

Dowiedz się, jak wygląda wnętrze kościoła »